To często zadawane pytanie, szczególnie że ceny na rynku mogą się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy.
O cenie strony nie decyduje tylko to, czy robi ją początkujący freelancer czy dobra agencja. Koszt strony internetowej może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak skomplikowanie projektu, funkcjonalności, grafika i zakres pracy. Proces ten obejmuje projektowanie, kodowanie, hosting i ewentualne dodatkowe usługi.
Cena zależy również od tego czy strona będzie postawiona na szablonie, czy chcemy aby była unikatowa i wyróżniała się na tle szablonowych rozwiązań, więc chcemy zainwestować w spersonalizowany projekt.
W skrócie można powiedzieć, że tak naprawdę cena strony zależy od potrzeb klienta 🙂
Ma znaczenie kto wykonuje stronę. W Internecie możemy znaleźć usługi freelancerów, małych firm i dużych agencji. Zdarzają się nawet ogłoszenia studentów, którzy chętnie podejmą się wykonania strony za darmo.
Trzeba wiedzieć, że na postawieniu i wypuszczeniu strony się nie kończy. Gdy klient stronę już posiada będzie potrzebował od czasu do czasu konsultacji, ewentualnych poprawek lub likwidacji błędów oraz wprowadzeniu zmian na stronie. Zdarza się, że kupując “tanią stronkę”, lub korzystając z usługi “strona za darmo”, w późniejszym czasie trudno będzie wyegzekwować wyżej wymienione usługi, które w przypadku nawet małych firm są po prostu w pakiecie wykonania strony.
Więc jeżeli chcemy mieć dobrze wykonaną usługę i pewność, że możemy liczyć na wsparcie techniczne warto właściwie wybrać wykonawcę, niekoniecznie tego najtańszego.
Strona postawiona na szablonie, będzie bardziej atrakcyjna cenowo. Nie wymaga pracy grafika, więc taką stronę można zrobić dużo szybciej niż spersonalizowany projekt. Dla przykładu prosty One Page może kosztować w przedziałach 600 – 2 000 zł, a Landing Page, do kilku podstron 1 000 – 4 000 zł.
Decydując się na stronę na szablonie trzeba wziąć pod uwagę, że jej aspekt wizualny jest ograniczony szablonem. Trudniej jest ją rozbudować, dodatkowe wtyczki kosztują, strona jest trudniejsza w utrzymaniu. No i oczywiście strona na szablonie nie jest unikatowa, nie wyróżni się na tle innych.
Jednak jeżeli ktoś dopiero zaczyna biznes, nie posiada dużych środków na taką inwestycję jaką jest strona internetowa, to takie rozwiązanie może być wystarczające.
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza strona wyróżniała się na rynku, była nie tylko funkcjonalna ale wykonana estetycznie, tak aby przyciągała uwagę potencjalnych klientów, to warto zastanowić się nad spersonalizowanym projektem strony. Wówczas to klient decyduje o wyglądzie strony, może wybrać układ, rodzaj czcionki. To rozwiązanie jest droższe z tego względu, że najpierw trzeba zrobić projekt graficzny (więc w grę wchodzą dodatkowe ręce do pracy), a dopiero potem następuje kodowanie projektu, testowanie i wypuszczenie strony. Koszt spersonalizowanej strony to: 3 000 – 10 000 zł
Kolejnym kryterium w obu przypadkach (stronach na szablonie i tych spersonalizowanych) jest to, czy chcemy mieć stronę zarządzaną czy nie zarządzaną.
Strona zarządzana zawiera CMS czyli System Zarządzania Treścią. Tutaj właściciel ma możliwość samodzielnego zmieniania treści oraz zdjęć, które są na stronie.
Te niezarządzane z kolei to strony, w których wszystko jest już zapisane w kodzie. Ktoś, kto nie posiada wiedzy technicznej i nie orientuje się w kodzie HTML nic samodzielnie w niej nie zmieni. Mamy szablon lub projekt, który zostaje zakodowany i wszystkie zmiany, które chcielibyśmy widzieć na stronie muszą być wykonane przy udziale programisty.
Podsumowując, cena strony zależy od potrzeby klienta. To podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać – czego oczekuję od mojej strony. Czy wystarczy mi szablon, czy zależy mi na spersonalizowanym projekcie. Czy potrzebuję zarządzać swoją stroną, często zmieniać treści, dodawać produkty, czy nię będę na niej wiele zmieniać. Następnie ważny jest zakres strony czy będzie to ona page, landing page czy może sklep internetowy. Na darmową wycenę i konsultację zapraszamy do nas: https://www.mymountaun.pl/kontakt
A trochę więcej o rodzajach stron – czym różni się strona wizytówka od Landing Page czy strony firmowej zapraszamy na kolejny wpis 😉